top of page

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.?

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.?

Škola danas...

 

Osnovna škola Petra Bakule smještena je u središtu grada, na adresi Kralja Tomislava 9. Izgrađena je davne 1962., a djelomično je obnovljena u veljači 1995. Prostire se na 2782,28 četvornih metara.  Pročelje škole ukrašava vrt o kojem se na slobodnim aktivnostima brinu učenici i djelatnici. Iza škole nalazi se prostrano igralište na kojem učenici provode veliki odmor, kao i sate tjelesne kulture kada to vremenski uvjeti omogućavaju.

Dizajnirana na dva kata, škola ima 22 kabineta za razrednu i predmetnu nastavu, koji se svake godine nastoje opremiti u skladu sa suvremenim standardima školovanja. Prilagodbom manjih prostora škola je vlastitim sredstvima povećala broj nastavnih kabineta.

Uz nastavne kabinete, škola posjeduje knjižnicu sa 6921 naslova stručne, obvezne i neobvezne literature, kao i velikim izborom nastavnih filmova. Od 2006. knjižnica računalno obrađuje podatke i vodi evidenciju o knjigama. Zahvaljujući učiteljima, njihovim sposobnostima i radu na različitim projektima, škola je uspjela doći do kvalitetnih učila te potpuno opremiti kabinete biologije, fizike, matematike i hrvatskoga jezika. Idućim projektima omogućeno je osnivanje i moderne čitaonice za učenike koja se, između ostaloga, koristi za slobodne aktivnosti vezane uz predmet Hrvatski jezik, školsku knjižnicu te različite smotre i natjecanja. Čitaonica je rezultat konstantnog truda predmetnih nastavnika u okupljanju kreativne snage društva i poticanju čitanja i kreativnog izražavanja koje je inače u opadanju.

Uz školsku knjižnicu nalazi se i kabinet informatike, opremljen s 15 računala, ADSL-vezom i klima-uređajem, što uvelike olakšava izvođenje nastave i čini boravak učenika mnogo ugodnijim tijekom vrućina.

Naša je škola jedna od pionira u oblasti inkluzije - rada s djecom s posebnim potrebama. U svakom naraštaju učenika ove škole nastoji se uključiti i integrirati djecu s posebnim potrebama u društvo te im tako olakšati odrastanje i pripremiti ih za život. 

 

 

 

 

Povijest škole...

 

 

Povijest škole 

 

Osnovna škola Petra Bakule utemeljena je 1962. pod nazivom X. osnovna škola. U svojih nešto više od četrdeset godina mijenjala je i naziv i osoblje, kroz nju su prošle mnoge generacije, trpjela je različite promjene i nedaće koje joj je donosilo vrijeme, ali je bila i ostala škola s tradicijom i ugledom.

Prvi ravnatelj bio je Naim Behlilović iz IX. OŠ, a pomoćnik Ante Musa. Neki od ravnatelja tijekom postojanja naše škole bili su Ante Musa, Krešimir Vidović i Jure Miloš. Škola je u početku imala 13 učionica, 1 crtaonicu, 2 radionice, 2 kabineta za fiziku, kemiju i biologiju, foto-laboratorij, dvoranu za tjelesnu kulturu, te hodnik koji se lako adaptira za kinodvoranu i dvoranu za priredbe.

Godine 1967. u školskom dvorištu zasađeno je preko 100 sadnica, a 1984. asfaltirano školsko dvorište. Inače, naša škola je upravo i prepoznatljiva po najljepše uređenom dvorištu koje krasi ne samo školu nego i ovaj središnji dio grada.

Godine 1972. škola je promijenila naziv u Osnovna škola Braće Ribar. Brojem učenika i djelatnika, po rezultatima rada i uključenosti učenika u izvannastavne i izvanškolske aktivnosti, postaje jedna od najboljih škola u Mostaru. Ostvaruje dobru suradnju s društvenom zajednicom, a iz nje svake godine izlaze nove generacije uspješnih profesora, liječnika, inženjera, obrtnika...

Školu su posjećivali mnogi znameniti književnici, glumci, sportaši, pa tako iz kronoloških zapisa bilježimo i posjete pjesnika Gustava Krkleca (1968. g.), pisca Branka Ćopića (1970. g.), višestrukog olimpijskog i svjetskog prvaka Miroslava Cerara (1971. g.), pjesnika Miroslava Antića i Pere Zupca (1973. g.). Godine 1981. uvedenaje i izborna nastava, koja danas okuplja veliki broj učenika u različitim oblastima djelovanja.

 

 

 

O Petru Bakuli  

 

 

 

 

Književnik, učitelj, neimar...

Jakov (fra Petar) Bakula rođen je u selu Batinu pokraj Posušja, 24. svibnja 1816. godine. U franjevački red stupa u Franjevačkom samostanu u Kreševu. U Italiji završava studij teologije i filozofije.

Obišao je gotovo čitavu Evropu. Bio je ne samo svećenik nego i odgojitelj, povjesničar, arhivar, arhitekta, graditelj. Podizao je škole, crkve, samostane. Završio je i tečaj medicine, te je bio poznati kao "likarnik". Zaslužan je za izgradnju Katoličke ženske škole u Pothumu i prve tiskare u Mostaru. Književno-povijesni rad fra Petra Bakule vezan je isključivo za njegovu rodnu Hercegovinu.

Objavljeno je i sačuvano oko 40 njegovih djela. Književna ostavština mu se može podijeliti u više skupina: po jeziku pisanja; po sadržaju; po književnim vrstama. Njegovi radovi se mogu podijeliti na umjetničke i znanstvene.

Povijest Crkve i naroda je povijesno, sudbinski i životno povezana i isprepletena. To će pokazati u svom "ŠEMATIZMU" od 1868. Djelo će doživjeti i drugo prošireno izdanje pred samu smrt 1873. godine. Te brižljivo sređene knjige su pune korisnih podataka i statistike. Napisane su na temelju izvora, predanja, opisa starina, tvrđava, gradova, ruševina,... U knjizi ima i povijesti i zemljopisa, topografije,... Jednom riječju to je snimak ondašnje Hercegovine.

Poznata su mu i djela: Pravo mudroznanje, Politika za svakog čovika, Četiri dila godine i druga. Do Bakule Hercegovina je bila malena i nepoznata pokrajina, on ju je svojim djelom učinio velikom i poznatom. Koliko je fra Petar Bakula bio značajna osoba govori i fra Andrija Nikić u Izabranim djelima odakle izdvajamo par navoda...

"Bakula kao čovjek pripada među najidealnije - a kao pisac među najznamenitije osobe, što ih naša književna povijest poznaje. Iza sebe je ostavio tri velebna izdanja od kamena: Biskupiju u Vukodolu, ckrvu sv. Stjepana u Gorici i Sv. Petra i Pavla u Mostaru, te trajnije duhovno zdanje u 19 pjesničkih djela i tako toliko rukopisa prepuštenih na milost i nemilost svoje subraće!"

"Bakula je bio učitelj i bodrilac svojih suvremenika, ali i kasnijih pokoljenja, koja su u njemu nalazila neiscrpno vrelo snage i pouzdanja u borbi za slobodu i narodna prava."

"Shvativši dužnost književnika da koristi svome narodu, da ga pomaže i uči, Bakula se svojim pisanjem, kao rijetko tko prije njega, približuje svojim čitateljima više no ikoji naš književnik. Sav svoj književni rad namjenjuje on najširem sloju hrvatskog naroda, malom i zapostavljenom hrvatskom puku, te je tako, poput Marina Držića i fra Andrije Kačića, potpuno demokratizirao hrvatsku književnost omogućujući i najširim narodnim slojevima pristup književnome djelu i uživanje u njemu."   

bottom of page